Series of Self-Portraits from the Physics Classroom

in #cesky9 months ago


(1)
Summary in English: I am a primary school teacher. I had the idea to go to the physics classroom and take pictures of the somewhat older instruments there. Someone might be pleased to see an antique.

I know I'm reflected in the glass cases like a mirror. But it's dark in the room, I have to shine the light. And I don't find it so interesting to take objects from the side. So this series of self-portraits was created.

Enjoy the fotographies, if you're interested. I will continue to write only in Czech.

Tak Vás vítám v naší učebně fyziky. Je ráno. Mám dozor nad tímhle patrem. Otevírám všechny učebny, abych se podíval, nestříká-li někde voda, nespadl-li strop a tak.

Napadlo mě udělat pár fotografií. @jjprac tu předvádí starožitnosti od svého zaměstnavatele, tak já si zas dovolím ukázat, na čem se za peníze daňových poplatníků učí naše děti fyziku... To by mělo být veřejné, ne?

V téhle učebně se nedá hýbat lavicemi. Ve škamnách jsou rozvody všeho možného. Já tam měl v prvních letech své školní docházky ještě lahvičku s inkoustem...

(2)
Tak hezky odleva doprava. Na rozdíl od @jjprac netvrdím, že vím, co to všechno je a k čemu se to používá. Když se na tom píše, že je to měřič, tak to asi bude měřič. Něčeho. Co protéká něčím.

(3)
Že by vývěvy? Tou tyčkou v železno-skleněném hranolu se dá vrtět. S tím chodil kolega po škole a všem to ukazoval, když přebíral kabinet fyziky.

(4)
Myslím, že většina předmětů tu slouží k dekorativním účelům. Alespoň podle vrstvy prachu soudě.

(5)
Že by si děti k nějakému pokusu nafukovaly balonky? No, proč ne. Možné to je.

(6)
Tak tady alespoň něco poznám. Tyhle váhy používáme doma v kuchyni. Ovšem trochu staší typy... Všimněte si v pozadí portrétu Jana Ámose Komenského. Kdyby tam visel prezident, tak se každou chvíli musí měnit. Takhle se ušetří.

Taky vidíte zavřenou interaktivní tabuli. Ta už je v drtivé větině tříd. Snad jen v hudebně a ateliérech si ještě užívám křídy, když tam výjimečně zavítám...

(7)
Model hlavy motoru je složený pod umyvadlem. Není zamčený. Přesto ho ještě nikdo neukradl. Ostatně, ani mě nenapadá jeho praktické využítí v domácnosti či kdekoliv jinde...

(8)
Ono asi na demonstraci fyzikálních principů nepotřebujete supermoderní techniku. Ostatně na tu tabuli můžeme dětěm promítat cokoliv z internetu, o speciálních výukových programech nemluvě.

(9)
Srdcem i mozkem výuky každého předmětu je učitel, nikoliv technika. I když samozřejmě, umělá inteligence by tu výuku už dnes dala také. A pro některé žáky by to bylo prašť jak uhoď. Mají to neumět od AI nebo od učitele?

(10)
Nebudu předstírat, že vím, co to je a k čemu to je. Však jsem svoji technickou neznalost musel názorně demonstrovac, aby mi taky nedali učit fyziku nebo matematiku... Učitelé těchto předmětů, vedle informatiky, jsou obecně nejžádanější. Všechno ostatní učí víceméně kdokoliv.

(11)
No, něco na něco. Vracím se k obrázkům exponátů a doplním je o čísla. Někdo z techniků na #cesky se možná pustí do toho, že bude psát, co je co. (Pro mě to dělat nemusíte. Já si to stejně nezapamatuju a k ničemu užitečné mi to nebude.)

(12)
Takhle nějak si představuji telegraf (to vpravo s modrým kotoučem). I když... Vzadu trochu zmenšený letecký motor, turbína? Je to hezké. A asi se to i hýbe, když se za něco tahá, nebo se ěnco někam strká...

(13) Že by model parního stroje? Teda řez... Na kličku, asi. Těžko v tom udržet vodu, když je toho půlka...

A na konci článku dnes nebude ošklivý Krakonš (ten už byl skoro na každé fotce). Ale zato velikáni světové fyzik!

Proč právě tihle? Proč tam nejsou třeba Volta, Papin a Torricelli? Asi se nevešli. Neznám kritérium výběru. Kdo je tam pověsil, dávno už u nás neučí...

Potěšilo, pobavilo tohle moje fotografování někoho? Mám nafotit i další kabinety? Nebo má zůstat u tohohle pokusného balonku?

Sort:  

Tak ony ty základní fyzikální principy jsou pořád stejné, takže i modely, které je znázorňují, můžou být pořád stejné a retro. Třeba Ohmův zákon se za posledních 200 let nezměnil a nejspíš ani nezmění.

Zaujal mě Wankelův motor na fotce #12, protože jsem ho považoval za slepou uličku, která někdy v sedmdesátých letech zaujala a pak vyhasla. A pak jsem se dočetl na wikipedii, že se dodnes používá, a dokonce v automobilech. Ovšem nikoliv jako pohonná jednotka, ale v havarijních napínačích bezpečnostních pásů.

Co my víme... Byla tu euklidovsko-archimedovská fyzika, pak newtonská, nakonec teď máme einsteinskou... Kdo ví, co může přijít.

Tak Wankelův motor... Podívejme se. To asi nebyl příbuzný Eskymo Welzela? Jistě, žertuji. Kdybych to potřeboval vědět, najdu si to na Wikipedii.

Wankelův motor používaly svého času auta zn Mazda. Automobilka získala licenci na tento motor v roce 1961. Ale tak trochu se stal slepou uličkou. Mazda s ním však stále experimentuje. Třeba jakožto generátor pro své elektro auta.

Jak jsem psal Krakonošovi. Na Wankel měla a snad ještě má licenci automobilka Mazda.A měla na něm postaveno pár zajímavých modelů. Jako jeden z posledních pokusů je známá Mazda RX8. Ale provázely je technické problémy. Vysoké teploty, vysoká spotřeba paliva a oleje.....

!WINE

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @krakonos.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!