Merklín Brewery and Merklín´s Beer

in #beersaturday3 months ago


Merklín is a small town of less than three thousand people in the Pilsen region, in the Czech Republic, in Central Europe.

Nowadays it is very fashionable to consume and therefore produce beer in a craft way in local microbreweries. I am told that there are about 400 microbreweries in the Czech Republic. Of these, about a hundred are supposed to be top-notch, half are mediocre and some would rather disappear.

Beer has of course been brewed in Merklín since the Middle Ages. But in 1951 the local brewery was closed. The communists, the rulers of the country at the time, did not like small businesses and tried to centralise everything. A brand new microbrewery was built on a new site in 2018.

The brewery is called Krokodýl. It is a reference to a local legend that once upon a time, long ago, an unusual bird settled on a pond near the brewery and made unusual sounds. Some thought the sounds were the roar of a crocodile.

The first beer that the brewery started brewing was also called Krokodýl. It is still brewed today. It is a kind of flagship of the brewery. This beer is in the first photo and the second photo shows an advertisement for it.

So to the beer itself. It is a traditional lager brewed in a decoction method, bottom fermented in an open fermenter and fermented in a lager tank for at least twenty days. Its balanced flavour is complemented by a variety of Žatec hops matched to the fullness and malt character of the body. This noble beer has a high drinkability.

I didn't make this story up. I took it from their website. Including EPM: 11.3 - 11.5% , Alc.: 4.3%, IBU . 35 From myself I can confirm that the beer is very, very drinkable indeed.

The brewery itself is not exactly a beauty. It's a simple, function-focused building on the outskirts of town, amongst the apartment buildings.

You can tell that there is a brewery here not only by the sign, but also by the typical smell in the surroundings.
https://www.pivovarpetrpetruzalek.cz/
Allow me to insert here a link to the brewery's website. I was surprised at the number of awards, including international ones, this small brewery has already won.

The brewery currently offers six types of beer. Doesn't seem like a lot to me. It's better to concentrate on a small number of beers and brew them properly than to go into a large number of beers and brew them mediocre.

The second beer I tasted is called Romaneto. It's a refreshing beer of moderate bitterness with a light body and light malty flavour with a nice aroma of passion fruit, pine and New Zealand hops with lovely notes of grass and lemon. EPM : 9%, Alc. : 3,5%, IBU : 45. Again, I took this information from their website. Again, I would like to add that I rated the beer as sensory excellent.

I would also like to write that the Romaneto is a literary form between fantasy and adventure literature created by the journalist and writer Jacob Arbes, 1840-1914. Mr. Arbes stayed in Merklín in 1858 and experienced his first, unhappy, love there.

At the end of my article, I want to thank my wife who drove our car and made it possible for me to taste this delicious drink, while she was left to drink non-alcoholic beer.

But I have one more thing to write. I stopped by the restaurant one more time. I ordered the Romaneto again. And I was very disappointed. The taste was strange. I noticed that there was different service compared to the first day. I'm afraid they were putting a little bit of each of the beers in my pint.

I was actually lucky. If this had happened to me the first time, I'd be writing an overwhelming review of Crocodile Brewery right now. This way, I'm just lashing out at a particular person.

So I took away the lesson that one beer tasting is not enough to write something negative about a beer.
Translated with DeepL.com (free version)

Merklínksý pivovar a merklínské pivo
Merklín je malé městečko s necelými třemi tisíci obyvateli v Plzeňském kraji v České republice, ve střední Evropě.

V současné době je velmi módní konzumovat, a tedy i vyrábět, pivo řemeslným způsobem v místních minipivovarech. Zaslechl jsem, že v České republice existuje prý asi 400 minipivovarů. Z nich je prý asi stovka špičkových, polovina průměrných a některé by měly raději zaniknout... Nebo se rychle zlepšit.

Pivo se v Merklíně samozřejmě vařilo už od středověku. Ale v roce 1951 byl místní pivovar uzavřen. Tehdejší vládci země, komunisté, malým podnikům nepřáli a a snažili se vše centralizovat.

Zcela nový minipivovar vznikl na nové místě "na zeleném drnu" v roce 2018.

Pivovar nese název Krokodýl. Je to odkaz na místní pověst, že na rybníce u pivovaru se jednou, hodně dávno, usadil neobvyklý pták, který vydával neobvyklé zvuky. Někdo ty zvuky považoval za řvaní krokodýla.

První pivo, které začal pivovar vařit, se také jmenovalo Krokodýl. Vaří se dodnes. Je to jakási vlajková loď pivovaru. Toto pivo je na první fotografii a druhá fotografie ukazuje reklamu na něj.

Takže k samotnému pivu. Je to tradiční ležák vařený dekokčním způsobem, spodně kvašený v otevřené spilce a dokvašovaný v ležáckém tanku minimálně dvacet dní. Jeho Vyváženou chuť doplňuje odrůda žateckého chmele sladěná s plností a sladovým charakterem těla. Toto ušlechtilé pivo má vysokou pitelnost.

Tohle povídání jsem nevymyslel. To jsem převzal z jejich webových stránek. Včetně údaje EPM: 11,3 - 11,5 % , Alc.: 4,3 %, IBU . 35 Za sebe mohu jen potvrdit, že pivo je opravdu velmi, ale velmi pitelné.

Samotný pivovar zrovna krásou neslyne. Je to jednoduchá, na funkci soustředěná stavba na okraji města, mezi bytovkami. Že tu sídlí pivovar, poznáte nejen podle nápisu, ale také podle charakteristické vůně v okolí. Někomu to může vadit. Mně ne.

Dovolím si vložit odkaz na stránky pivovaru. Překvapilo mě, jak velké množství ocenění, včetně mezinárodních, tento malý pivovar už získal.

Pivovar v současnosti nabízí šest druhů piv. Nepřijde mi to málo. Je lépe se soustředit na malé množství druhů piv a vyrábět pořádně, než se pustit do velkého množství piv a vařit je průměrně.

Druhé pivo, které jsem ochutnal, se jmenuje Romaneto. Je to osvěžující pivo střední hořkosti s lehkým tělem a lehkou sladovou chutí s příjemnou vůní mučenky, borovice a novozélandského chmele s krásnými tóny trávy a citronu. EPM : 9 %, alk. 3,5 %, IBU : 45. Opět jsem si tyhle údaje převzal z jejich stránek. Zase dodávám, že pivo jsem senzoricky hodnotil jako vynikající.

Chci ještě napsat, že romaneto je literární útvar na pomezí fantastické a dobrodružné literatury vytvořený žurnalistou a spisovatelem Jakubem Arbesem, 1840-1914. Pan Arbes v Merklíně pobýval v roce 1858 a prožil zde svoji první, nešťastnou, lásku.

V závěru svého článku chci poděkovat své manželce, která řídila naše auto, a umožnila mi tak degustaci tohoto lahodného moku, zatímco sama byla odkázána na nealkoholické pivo.

Ale musím napsat ještě jednu věc. Já se v té restauraci stavil ještě jednou. Znovu jsem si objednal Romaneto. A byl jsem velmi zklamán. Chuť byla podivná. Všiml jsem si, že proti prvnímu dni zde byla jiná obsluha. Obávám se, že mi slili do jednoho půllitru trochu od každého z piv.

Měl jsem vlastně štěstí. Kdyby se mi tohle stalo v prvním případě, psal bych teď na pivovar Krokodýl drtivou recenzi. Takhle jen láteřím na konkrétního člověka.

Takže jsem si odnesl poučení, že jedna ochutnávka piva nestačí, abych mohl napsat o pivu něco negativního.

Sort:  

To spíš bylo poslední pivo ze sudu, který byl naražený příliš dlouho, pivní koktejl by byl poznat na první přivonění. A nebo byl jetý celý sud.

Jinak je normální, že i pivo se stejným jménem chutná várku od várky trošku jinak, je to pivovar, ne nějaká Babišova továrna na "potraviny". Stejně jako chutná malinko jinak sýr, pečivo, maso nebo cokoli jiného z malovýroby.